(Pon.-Pt.: 7:00 - 15:00)info@CDRmarket.pl

Dlaczego drukarka jest offline i jak to naprawić?

Dzisiejszy zajęty czas wymaga od nas bycia online, ale nie tylko od nas, ale również od wszystkich urządzeń, których używamy. Drukarki oczywiście nie są wyjątkiem. Czasami jednak zdarza się, że drukarka domowa lub firmowa „przejdzie” w tryb offline, w którym całkowicie jest bezużyteczna.

 

Nie ma wątpliwości, że chodzi o nieprzyjemną sytuację. Zwłaszcza wtedy, kiedy zamierzasz w pracy drukować ważne dokumenty, które powinny znajdować się już na biurku kolegów albo co gorsza, w rękach niecierpliwego szefa. Tryb offline z pewnością nie zadowoli cię ani w domu. Jednak bez względu na to, gdzie potrzebujesz drukować, zamiast przeklinania jest lepsze, kiedy jak najszybciej spróbujesz ją ponownie uruchomić.

Kiedy nie pomoże restart

Może istnieć kilka powodów, dlaczego drukarka jest w trybie offline. Czasami można problem rozwiązać prostym włączeniem i wyłączeniem drukarki, czasami trzeba trochę dłużej szukać przyczyny. Najpierw polecamy spróbować wyłączyć drukarkę, trzeba wyłączyć również z gniazda. Po około 30 sekundach ponownie należy podłączyć drukarkę i włączyć. Jeśli drukarka nie powróciła do trybu online i nadal nie komunikuje się z komputerem, nie ma wyboru, trzeba wypróbować kolejne kroki.

Po pierwsze zaleca się sprawdzić, czy przez pomyłkę nie doszło do zmiany ustawienia drukarki na offline. To nic skomplikowanego, a wynik znany jest w kilka sekund. Wystarczy po prostu kliknąć Start > Ustawienie > Urządzenia > Drukarki i skanery. Następnie wybierz drukarkę i pozycję Otwórz kolejkę. W obszarze Drukarka upewnij się, że opcja Użyj drukarki w trybie offline nie jest zaznaczona. Jeśli ta opcja jest zaznaczona, anuluj ją.

Tryb offline może mieć inne powody

Może się to wydawać trywialne, ale w przypadku drukarek kablowych ma sens sprawdzanie kabli. Należy upewnić się, że kabel USB jest prawidłowo podłączony zarówno do drukarki, jak i do komputera. Jeśli zdarzy się, że komputer nie rozpoznaje USB, uruchom automatyczną diagnostykę, naprawiając używany system operacyjny.

W przypadku urządzeń bezprzewodowych z modułem Wi-Fi należy sprawdzić, czy drukarka jest podłączona do tej samej sieci Wi-Fi, co laptop lub komputer. Zazwyczaj wbudowane menu drukarki zawsze pokazuje opcje sprawdzenia sieci i połączenia z Wi-Fi. Wiele modeli drukarek oferuje możliwość uruchomienia testu bezprzewodowego podłączenia drukarki. Procedura jednak różni się w zależności od marki, więc postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi w instrukcji obsługi lub na stronie internetowej producenta drukarki.

Możliwości się nie kończą

Podczas próby przywrócenia drukarki do trybu online można wypróbować usunięcie drukarki i ponowne zainstalowanie. W obu przypadkach nie chodzi o nic skomplikowanego.

Podczas usunięcia drukarki wystarczy kliknąć Start, a następnie Ustawienia > Urządzenia > Drukarki i skanery. W obszarze Drukarki i skanery znajdź swoją drukarkę, wybierz ją, a następnie kliknij Usuń urządzenie.

Instalacja urządzenia też jest szybka. Wymaga tylko kliknięcia Start, a następnie Ustawienia > Urządzenia > Drukarki i skanery. Następnie kliknij Dodaj drukarkę lub skaner. Poczekaj, nim pojawią się wszystkie dostępne drukarki. Wybierz swoją i potwierdź Dodaj urządzenie.

Jeśli nic nie pomoże, spróbuj zainstalować nowe sterowniki

Tryb offline drukarki może być związany z uszkodzeniem sterownika. Uszkodzenie może być spowodowane różnymi okolicznościami i sytuacjami. Wymienić możemy np. nieoczekiwane przerwy w dostawie prądu lub wirusy. Jednak nie musi chodzić tylko o uszkodzenie sterowników, wielu drukarek w celu zapewnienia płynnego działania wymaga właśnie instalacji nowych sterowników.

Jeśli więc drukarka nie działa optymalnie w trybie online lub chcesz uniknąć problemów, polecamy użyć najnowszych sterowników drukarki, które można znaleźć i pobrać na stronie internetowej producenta urządzenia.