(Pon.-Pt.: 7:00 - 15:00)info@CDRmarket.pl

Jak najlepiej wybrać drukarkę do domu i biura?

Tak samo jak komputery, również drukarki stają się coraz bardziej integralną częścią technologii domowej. Obojętne, czy chodzi o drukowanie zdjęć, ulubionych przepisów, dokumentów do pracy, zadań domowych dzieci, ich użyteczność rośnie każdego dnia. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem drukarki do domu czy biura, doradzimy ci, jak wybrać odpowiednią.

Sprawdź, do czego będziesz najczęściej używać drukarki

Chociaż podstawowa technologia drukowania nie zmieniła się znacząco w ciągu ostatnich lat, producenci nadal wprowadzają na rynek innowacyjne urządzenia z nowymi funkcjami. W rzeczywistości jednak nadal istnieją tylko dwa rodzaje drukarek - laserowe i atramentowe. Ponadto ze względu na szeroki wybór możliwości może być trudno wybrać drukarkę, która w pełni będzie odpowiadać twoim potrzebom i budżetowi. Aby później nie żałować swojego wyboru, przed zakupem należy rozważyć następujące kwestie.

Drukarki są podzielone na kategorie, są zaszeregowane cenowo i funkcjonalnie zoptymalizowane do różnych celów. Podczas gdy niektóre drukują zdjęcia wysokiej jakości, inne są bardziej odpowiednie do drukowania dokumentów lub oferują różne funkcje. Drukarki domowe są projektowane w inny sposób niż drukarki biurowe, w których objętości druku są znacznie większe. Aby ułatwić podjęcie decyzji, trzeba jasno określić, w jakim celu drukarka będzie wykorzystywana.

Zobacz zalety, jakie oferują drukarki

Istnieje kilka sposobów, jak przesłać dane do drukowania drukarce, podczas gdy większość z nich wykorzystuje standardowe połączenie kablem USB z komputera. Jeżeli jednak zwykle drukujesz większe ilości, np. dużo zdjęć, powinieneś rozważyć zakup drukarki, do której można wkładać karty pamięci bezpośrednio z aparatu lub smartfona.

Niektóre drukarki posiadają też mały wyświetlacz, który umożliwia przeglądanie lub edytowanie zdjęcia przed samym drukiem. Zaś inne drukarki można podłączyć do Wi-Fi. Oznacza to, że jeśli podłączysz drukarkę do domowej sieci Wi-Fi, możesz drukować z dowolnego komputera podłączonego do Internetu.

Rozważ także wymianę tonerów lub atramentów

Drukarki domowe, które są używane do drukowania małych ilości dokumentów, zwykle nie są zbyt drogie, ponieważ chodzi o zakup jednorazowy. Jednak do następnych kosztów trzeba zaliczyć zakup oryginalnych lub kompatybilnych kartridżów atramentowych lub tonerów do drukarek atramentowych czy też laserowych. Dlatego przed zakupem należy sprawdzić cenę i wydajność (liczbę wydrukowanych stron na wkładzie) wkładów i tonera, ponieważ koszty te będą się powtarzać. Drogie wkłady atramentowe, które wymagają częstej wymiany, mogą ostatecznie kosztować znacznie więcej niż nowa drukarka.

Drukarka atramentowa kontra laserowa

Chociaż oba typy drukarek mają swoje zalety i wady, wszystko zależy od potrzeb i budżetu kupującego.

Drukarka atramentowa

  • Oferuje bardziej wyraziste kolory i jest tańsza. Jeśli więc chcesz drukować głównie zdjęcia, najlepszym wyborem będzie drukarka atramentowa.
  • Należy jednak pamiętać o tym, że drukarka atramentowa jest zwykle wolniejsza niż drukarka laserowa.
  • Oprócz tego mogą pojawić się problemy z kalibracją, zacinaniem się dysz lub wyciekiem atramentu z wkładów.
  • Inną wadą jest to, że wkłady mają ograniczoną żywotność, ponieważ tusz wysycha, nawet gdy nie jest używany.

Drukarka laserowa

  • Wyróżnia się szybkością i niskim kosztem w przeliczeniu na stronę.
  • Jeśli szukasz drukarki do drukowania dużych ilości dokumentów, dobrym wyborem będzie czarno-biała drukarka laserowa.
  • Oprócz tego drukarki laserowe zazwyczaj nie wyglądają tak dobrze, jak drukarki atramentowe, są większe, cięższe, zużywają więcej energii i są droższe.
  • Są w stanie drukować dużą liczbę dokumentów w krótkim czasie bez konieczności częstej wymiany kaset.
  • Toner do drukarki laserowej, a także sama drukarka laserowa, kosztuje więcej niż drukarka atramentowa, ale jeśli drukujesz wiele dokumentów w biurze, są one tańszym i wydajniejszym rozwiązaniem na dłuższą metę. Ponadto koszty te można jeszcze bardziej obniżyć, jeśli zdecydujesz się na tonery kompatybilne tonery.

Wielofunkcje zwiększają zużycie drukarki

Do użytku domowego nadają się również wielofunkcyjne drukarki atramentowe, ponieważ można ich również używać do skanowania lub kopiowania, co jest bardzo wygodne. Jeśli potrzebujesz drukarki do małego biura, to z pewnością docenisz urządzenie laserowe oferujące kilka funkcji, które charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji, a jednocześnie oferują maksymalne wykorzystanie.