(Pon.-Pt.: 7:00 - 15:00)info@CDRmarket.pl

Dlaczego dochodzi do zablokowania wkładów kompatybilnych

Zablokowanie wkładu z powodu nierozpoznania nie jest tak rzadkie, jak może ci się wydawać. Jeżeli więc korzystasz z kompatybilnego tonera, a ponadto doszło do jego zablokowania, jedynym rozwiązaniem może być aktualizacja sterownika oprogramowania sprzętowego drukarki. W niniejszym artykule pokażemy ci, dlaczego dochodzi do takich sytuacji, a co można zrobić, aby skutecznie jej uniknąć.

 

Jakie rodzaje tonerów rozróżniamy

Przy wyborze wkładu do drukarki masz do dyspozycji następujące możliwości:

  • Tonery oryginalne - pochodzą od konkretnych producentów drukarek, więc pomimo to, iż są w 100% niezawodne, są stosunkowo drogie w porównaniu z innymi.
  • Tonery odnowione – chodzi o pierwotne, oryginalne tonery i kasety atramentowe, które zostały ponownie napełnione atramentem. Chodzi o proces przyjazny dla środowiska, ponieważ te kasety nie są wyrzucane, ale ponownie używane.
  • Tonery kompatybilne – na pierwszy rzut oka wyglądają oryginalnie, ale zostały wykonane przez niezależnych producentów, dzięki czemu są znacznie tańsze.

Dlaczego dochodzi do zablokowania toneru

Blokowanie tonera kompatybilnego z pewnością nie jest przypadkowe. Wynika to z niskiej ceny zakupu, w wyniku której oryginalni producenci tracą zysk ze sprzedaży swoich tonerów. Dlatego opracowują różne sposoby zapobiegania stosowaniu takich kompatybilnych tonerów, na przykład poprzez blokowanie wkładu. Zasada takiego blokowania tonera polega na aktualizacji sterownika drukarki (tzw. firmware). Firmware to oprogramowanie, które drukuje zgodnie z wprowadzonymi danymi drukowania - w wymaganej liczbie kopii i w określonej jakości.

Każda drukarka ma własne oprogramowanie sprzętowe, które jest regularnie aktualizowane przez producentów. Automatyczna aktualizacja zwiększa bezpieczeństwo drukarki, a także modyfikuje różne protokoły komunikacyjne. Może owszem wystąpić sytuacja, kiedy toner kompatybilny przestaje działać. Powodem jest właśnie wspomniana aktualizacja, która zmieniła program, aby umożliwić funkcjonalność i użycie przy drukowaniu za pomocą tylko oryginalnych tonerów.

Jak temu zapobiec?

Ten problem można rozpoznać bardzo łatwo. Sygnałem o tym, co się wydarzyło, będzie wyraźne ostrzeżenie "nie rozpoznano tonera", a w szczególności komunikat o niskim poziomie koloru, mimo że toner kompatybilny jest pełny. Aby temu zapobiec, można spróbować wykonać następujące czynności:

  • cofnąć firmware do wersji sprzed aktualizacji (oznaczanej również jako tzw. downgrade) - jednak jego wadą jest obniżone bezpieczeństwo, dlatego po zużyciu tonera należy powrócić do zaktualizowanej wersji.
  • zablokować aktualizacje firmware - jest to rozwiązanie, z którego można skorzystać tylko przed aktualizacją firmware.

Producenci kompatybilnych tonerów są pomysłowi

Jeżeli regularnie korzystasz z wkładów kompatybilnych, prawdopodobnie ucieszy cię informacja, że ich producenci poradzili sobie nawet w takiej sytuacji. Dowodem tego jest fakt, że są w stanie wprowadzać innowacje swoim kompatybilnym tonerom atramentowym, by odpowiadały nowym aktualizacjom, wprowadzając je na rynek w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Najnowsze zakupione kompatybilne tonery prawdopodobnie będą działać z aktualną wersją oprogramowania sprzętowego drukarki.