(Pon.-Pt.: 7:00 - 15:00)info@CDRmarket.pl

Dlaczego niektóre drukarki drukują bez wkładów?

Drukarki etykiet i etykietownice, a także drukarki mobilne lub kasy fiskalne, należą do urządzeń, które nie zawierają pojemników z tuszem lub tonerów. Powód jest prozaiczny. Chodzi o drukarki termiczne działające na zupełnie innej zasadzie niż zwykłe drukarki, dlatego mogą się obejść bez wkładów.

 

Dwie formy drukowania termicznego, głowica drukująca w roli głównej

Głowica drukująca z mikroskopijnymi dyszami odgrywa ważną rolę w drukarkach atramentowych, gdzie jest odpowiedzialna za przenoszenie drobnych kropelek atramentu na papier, ale jak już wskazaliśmy, znaczną rolę odgrywa też w druku termicznym. Głowica drukująca przeznaczona do drukowania termicznego wyposażona jest w wiele półprzewodnikowych grzejników, które nagrzewają się w wyniku przejścia prądu elektrycznego, zmieniając kolor papieru (staje się czarny), gdy są w bezpośrednim kontakcie z wrażliwą warstwą papieru.

Bezpośrednie drukowanie na specjalnym papierze wrażliwym, znanym również jako Direct Thermal, ma kilka zalet. Łatwość użycia, cicha praca, niezawodność drukowania i brak wkładu to tylko ułamek owych zalet. Drukarki termiczne z bezpośrednim drukiem mogą zachwycić kompaktowymi wymiarami i niską wagą, atrakcyjna jest również ich cena. Podobnie jak wszystko na tym świecie, nawet te urządzenia mają również swoje słabości.

Podczas bezpośredniego drukowania termicznego nie można obejść się bez użycia specjalnego papieru termicznego, a ograniczająca może też być możliwość drukowania tylko w kolorze czarno-białym. Ponadto papier termoczuły jest wrażliwy na światło i ciepło, co wymaga większej uwagi podczas przechowywania, a z drugiej strony jego czułość ma wpływ na żywotność drukowanych etykiet. Drukarki z bezpośrednim drukiem są owszem tylko jedną alternatywą druku termicznego. Następną są drukarki termotransferowe.

Ta sama metoda, różne nośniki i wyniki

Drukarki termotransferowe, podobnie jak drukarki Direct Thermal, nie potrzebują tonerów ani kartridżów atramentowych. Zasada drukowania jest zasadniczo taka sama jak drukowanie bezpośrednie, z wyjątkiem jednego szczegółu. Między głowicą drukującą z grzejnikami półprzewodnikowymi tym razem umieszczona jest specjalna taśma termoczuła, która w wyniku ciepła zabarwia nośnik, na który chcecie drukować.

Nośnikiem może być zwykły papier biurowy, etykiety, karty plastikowe i inne materiały. Dobrą wiadomością jest fakt, że technologie drukowania termotransferowego umożliwiają również drukowanie kolorowe. Wydruki są w stanie sprostać nawet najsurowszym kryteriom jakości i trwałości, ale te ich atrybuty wraz z możliwościami zastosowania omówimy poniżej.

Drukarki termiczne mogą być używane wszędzie, nawet w sklepach i przemyśle

Niezależnie od tego, czy jesteśmy tego świadomi, czy nie, prawie codziennie spotykamy się z drukowaniem termicznym w formie rachunków za zakupy lub usługi. Ponadto wykorzystanie drukarek termicznych jest znacznie bardziej zróżnicowane, niż możemy sobie nawet wyobrazić.

Przykładem tego są drukarki etykiet, które zapewniają niezawodne usługi elektrykom, instalatorom telekomunikacyjnym i innym pracownikom przemysłowym, ale znajdą również zastosowanie w biurach, firmach wysyłkowych, szpitalach lub usługach transportowych i oczywiście w sklepach internetowych lub placówkach gastronomicznych.

Ze względu na wysokie wymagania dotyczące trwałości i odporności należy preferować drukarki wyposażone w technologię druku termotransferowego, ponieważ etykiety drukowane przez drukarki z drukowaniem bezpośrednim mogą mieć problemy z czytelnością tekstu z powodu światła słonecznego lub niewłaściwego przechowywania. Byłoby jednak wielkim błędem myśleć sobie, że drukarki termiczne z bezpośrednim drukiem będą ciągnąć za krótszy koniec liny.

Etykiety drukowane za pomocą drukarek Direct Thermal są dobrym rozwiązaniem do etykietowania towarów lub produktów z szybkim, niewymagającym transportem lub krótszą żywotnością. Oprócz sklepów i firm transportowych można je więc zastosować w sektorze mleczarskim, mięsnym lub w innych sektorach przemysłu spożywczego.