(Pon.-Pt.: 7:00 - 15:00)info@CDRmarket.pl

Awaria tonera? Dzięki tym wskazówkom nic nie pozostawicie przypadkowi, a ubrania znów będą jak nowe

Wymiana tonera w drukarce laserowej to stosunkowo prosta sprawa, ale usuwanie drobnego pyłu tonera z koszulki czy spodni to niezbyt przyjemna zabawa. Chociaż takie "awarie" nie zdarzają się zbyt często, czasami po prostu do nich dochodzi. Jak więc skutecznie i najdelikatniej usunąć toner z odzieży? W niniejszym artykule dowiecie się wszystkiego, co warto wiedzieć.

Niedbałość czy błąd produkcyjny? Po wypadku nie ma to już znaczenia

Producenci walców drukowych i tonerów doskonale rozumieją konstrukcję wewnętrzną kasety z tonerem i działanie wszystkich komponentów wewnątrz systemu drukującego. Dzięki precyzyjnej logistyce, optymalizacji produkcji, przestrzeganiu surowych norm i dokładnej kontroli zgodnie z normami ISO, wypadki z pyłem tonera są bardzo rzadkie, a jeśli do nich dojdzie, to raczej w wyniku nieostrożnego obchodzenia się z kasetą z tonerem niż w wyniku błędu produkcyjnego. Oczywiście nie można tego wykluczyć w 100%.

Tak czy inaczej, jeżeli trzymacie w dłoni pełną oryginalną lub nawet używaną kompatybilną kasetę z tonerem, którą macie zamiar wymienić, jedno jest pewne. Patrząc na kartridż widać praktycznie tylko opakowanie z mikroskopijnym proszkiem węglowym, który jest nośnikiem barwnika, ale najprawdopodobniej nawet po dokładniejszym zbadaniu nie możemy sprawdzić, czy kaseta z tonerem nie ma wady fabrycznej. Ale tak naprawdę nie o to chodzi. Jeśli z jakiegoś powodu drobny pył tonera dostanie się na nasze ubrania, musimy szybko rozwiązać tę nieprzyjemną sytuację i być może dopiero wtedy szukać przyczyny lub winowajcy.

Nie panikujcie. Ubranie można wyczyścić

Bezpośrednio po awarii toneru może podsuwać ci się na myśl szereg doskonałych rozwiązań, przynajmniej na pierwszy rzut oka wyglądają doskonale. Trzeba jednak natychmiast zapomnieć o jednym rozwiązaniu. Jeżeli od razu biegniecie do łazienki z zabrudzonym T-shirtem lub koszulą, aby namoczyć ją w gorącej wodzie, zatrzymajcie się. Pigment tonera wniknie jeszcze głębiej we włókna tekstylne, więc ubranie mogłoby w najlepszym przypadku zostać ściereczką do czyszczenia podłogi.

Na pewno tego nie chcecie, trzeba więc poszukać delikatniejszej metody usuwania tonera z ubrań. Zanim spróbujecie strząsnąć jakąkolwiek ilość pyłu węglowego z ubrania, najpierw warto założyć rękawiczki i maseczkę w celu zapobiegania wdychania drobnego pyłu tonera do płuc.

Jeżeli już to zrobiliście, możecie teraz T-shirt, koszulę lub inną część ubrania porządnie wytrzepać. Idealnie na zewnątrz, na otwartej przestrzeni. Na razie zapomnijcie jeszcze o wodzie.

Po porządnym wytrzepaniu spróbujcie odkurzaczem usunąć resztki pyłu tonera, które wniknęły głębiej we włókna tekstylne. Nie spieszcie się, bądźcie dokładni. Dopiero teraz, po odkurzeniu pyłu tonera, czas na wodę.

Wlejcie zimną lub letnią wodę do zlewu lub wanny, a ostrożnie wypłuczcie ubranie. Bez jakiegokolwiek szorowania rękami czy szczotką. Ten proces można powtórzyć 2 do 3 razy. Na koniec wypłuczcie ubranie pod strumieniem zimnej wody, a dopiero potem wrzućcie do pralki, dodając zwykły proszek do prania.

Ubranie po zakończeniu cyklu prania należy wyjąć z pralki i zostawić go wysychać w cieniu, bez bezpośredniego nasłonecznienia. W tym przypadku nie zaleca się również stosowania suszarki.