(Pon.-Pt.: 7:00 - 15:00)info@CDRmarket.pl

Bezpieczne drukowanie dla Ciebie i Twojej drukarki

Znaczenie zabezpieczenia komputera za pomocą oprogramowania antywirusowego i firmware jest dobrze znane. W dzisiejszych czasach cyberataki lub kradzieże danych są częstym tematem nie tylko dla dużych firm, ale także dla osób prywatnych. Ale co z drukarką? Wielu z nas wciąż nie zdaje sobie sprawy, że ataki i kradzieże dokonywane przez różnego rodzaju oszustów dotyczą nie tylko danych komputerowych, ale także drukarek. Sądzisz, że nie ma sensu się tym zajmować? Oto powody, dla których nie powinno się tego lekceważyć i wskazówki, jak zapobiec wyciekowi danych.

 

Jeśli posiadasz dużą firmę, Twoje dane mogą być interesujące na przykład dla "sprytnych" hakerów, którzy następnie zażądają okupu, jeśli zechcesz odzyskać swoje dane. Inni, którzy mogą być zainteresowani Twoimi danymi, to konkurenci, a nawet Twoi pracownicy. Dlaczego konkurenci? To proste. Chcą poznać plany firmy, przejrzeć umowy z klientami i ewentualnie je przejąć lub ukraść oryginalne pomysły. Dostęp do danych można uzyskać za pośrednictwem połączeń bezprzewodowych, z których wiele drukarek korzysta już w dzisiejszych czasach, więc ataki te nasilają się.

1. Zabezpieczenie drukarki przed fizyczną kradzieżą

Teraz już wiesz, że kradzieży można dokonać zdalnie, ale także fizycznie.

Jak można zapobiec kradzieżom fizycznym?

Zablokowanie drukarki przed nieupoważnionymi osobami - Czy możesz umieścić drukarkę w oddzielnym, zamkniętym pomieszczeniu? To rozwiązanie może być skuteczne tylko wtedy, gdy drukarka jest używana przez minimalną liczbę pracowników. Jeśli byłoby więcej pracowników i wszyscy musieliby częściej korzystać z drukarki, nie byłoby to zbyt wygodne, aby wymieniać się kluczami do pokoju z drukarką, lub wiele osób miałoby już klucze i straciłoby to sens. Każdy miałby klucze i można by stracić kontrolę nad tym, kto korzysta z drukarki.

  • Zabezpiecz swoje drukowanie za pomocą kart NFC - te karty identyfikacyjne NFC (technologia bezprzewodowa umożliwiająca szybką i bezpieczną komunikację w odległości do 4 cm) są świetnym rozwiązaniem nie tylko dlatego, że musisz ich użyć, aby udowodnić, że masz dostęp do interfejsu drukarki i ewentualnie wprowadzić kod PIN, ale to rozwiązanie oznacza również, że nie ma ryzyka, że wydrukowane dokumenty będą leżały w drukarce przez długi czas, zanim ktoś je odbierze, ponieważ byłoby to bardzo łatwym łupem dla złodziei. W przypadku każdego wydruku należy podejść do drukarki i włożyć kartę NFC, a w związku z tym na pewno poczekamy na swoje wydruki i od razu je wyjmiemy.

Wskazówka: w naszym asortymencie można również znaleźć karty PVC i drukarki kart.

  • Uważaj na porty USB (Keyloggery) - Większość drukarek biurkowych lub urządzeń wielofunkcyjnych ma złącze USB, więc twoja prawdopodobnie też będzie takie miała. W takim przypadku należy uważać na podłączone przez pracowników pamięci flash USB. Jeśli pozostawiają je podłączone przez dłuższy czas, mogą używać keyloggera sprzętowego (małego urządzenia USB używanego głównie do potajemnego śledzenia aktywności lub wykrywania haseł) do monitorowania bieżącej aktywności drukowania.

  • Weryfikacja techników serwisowych - Jeśli masz już sprawdzonych techników serwisowych, najlepiej jest korzystać z usług tylko tych, którym możesz w 100% zaufać. Możesz natknąć się na oszustów, którzy mogą wyjąć dysk twardy z drukarki, a tego zdecydowanie nie chcesz. Możliwe jest jednak również zabezpieczenie się przed kradzieżą dysku twardego poprzez jego zaszyfrowanie i udzielenie dostępu do panelu sterowania tylko określonym użytkownikom poprzez podłączenie wspomnianej wcześniej karty NFC do czytnika NFC drukarki.

2. Zabezpieczenie drukarki przed cyberatakami

Dlaczego hakerzy mieliby chcieć wykraść dane z drukarki? Właśnie dlatego, że bezpieczeństwo drukarek jest niedoceniane przez wiele firm i osób lub nie wiedzą one, że powinny się tym przejmować, więc często jest to dla nich bardziej kuszące.

Co możesz zrobić, aby cyberataki Cię nie dotknęły?

  • Zabezpiecz swoją sieć w odpowiedni sposób - jeden z najczęstszych błędów. A przecież wystarczy poprosić wyznaczoną osobę lub specjalistę IT, by bardziej skupił się na kwestiach bezpieczeństwa drukarek.
  • Zainstaluj program antywirusowy - Jeśli Twoja drukarka lub urządzenie wielofunkcyjne ma połączenie z Internetem i zamierzasz drukować lub drukujesz cokolwiek za pomocą bezpośredniego drukowania ze strony internetowej, podobnie jak w przypadku komputera, jesteś narażony na ryzyko, na przykład wizyty nieproszonego gościa w Twojej drukarce laserowej - złośliwego oprogramowania. W takim przypadku zdecydowanie zalecamy zainstalowanie programu antywirusowego na drukarce.
  • Skonfiguruj serwer druku - Czy używasz wielu drukarek w swoim biurze lub firmie? Serwer druku ma funkcje bezpieczeństwa i może wykrywać wszelkie problemy z drukarkami. Skonfigurowanie serwera druku w ten sposób może nawet zapobiec drukowaniu poufnych dokumentów po godzinach lub ze źródeł zdalnych.

3. Opłaca się znać politykę bezpieczeństwa firmy

  • Odpowiednie przeszkolenie pracowników - dzięki temu pracownicy będą znali procedury bezpieczeństwa i nie będą zaskoczeni podejrzanymi działaniami na drukarkach. Będą bowiem wiedzieć, co robić i jak postępować w przypadku jakichkolwiek problemów z bezpieczeństwem druku.

  • Przeprowadzaj regularne kontrole bezpieczeństwa - Nawet jeśli odpowiednio przeszkolisz swoich pracowników, nigdy nie będziesz mieć pewności, że będą oni przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa związanych z drukarkami. Dlatego lepiej sprawdzać, w jaki sposób obsługują oni drukarki. Oczywiście powinno się również sprawdzić w swoim dziale IT, jeśli taki posiadasz, czy przeprowadza on regularne aktualizacje i czy sprawdza również inne zagrożenia bezpieczeństwa.

4. Wybór drukarek z dobrymi zabezpieczeniami

Jeśli kupujesz nową drukarkę, upewnij się, że ma ona również odpowiednie funkcje bezpieczeństwa (weryfikacja integralności kodu rozruchowego, weryfikacja podpisu cyfrowego oprogramowania układowego i wykorzystanie nowoczesnych protokołów do szyfrowanej komunikacji sieciowej). Wynika to z faktu, że niektórzy producenci drukarek nie koncentrują się zbytnio na funkcjach bezpieczeństwa, a inni koncentrują się na nich bardzo ściśle.

 

 

Sara z CDRmarket