Aby wyniki drukowania spełniały Państwa wymagania, nie wystarczy posiadać wysokiej jakości drukarkę. Równie ważne są zastosowane kolory, które mają niesamowity wpływ na finalny wydruk. Ta sama zasada dotyczy nie tylko zwykłego, ale również wielkoformatowego druku na tzw. ploterach. Sprawdź, jak działa taka drukarka wielkoformatowa i gdzie wszędzie jest używana.
Nazwa ploter, czyli drukarka wielkoformatowa, wywodzi się od angielskiego słowa plotter, co oznacza rejestrator współrzędnych. Nazwa ta w owych czasach naprawdę opisywała urządzenie, ponieważ pierwsze drukarki przeznaczone do drukowania rysunków technicznych rysowały długopisem na papierze w dwóch osiach współrzędnych x i y. Pierwsze plotery były zatem drukarkami wektorowymi, a nie rastrowymi i działały stosunkowo wolno.
W odróżnieniu do zwykłego druku, druk wielkoformatowy nie ma oficjalnej standaryzacji. Zwykle oznacza to drukowanie formatów papieru większych niż A3. Druki wielkoformatowe, które najczęściej drukowane są na ploterach, to przede wszystkim plakaty, mapy, banery i inne materiały.
Obecnie do druku reklamowego lub drukowania rysunków technicznych wykorzystywane są wielkoformatowe drukarki atramentowe. Zasada, na której działają, nie różni się tak naprawdę od tej, w jaki sposób działa domowa drukarka atramentowa. Najważniejsza różnica dotyczy właściwie rozmiaru i szerokości formatu wydruku. Podobnie jak w zwykłej drukarce atramentowej, również w wielkoformatowych ploterach atramentowych porusza się głowica drukująca, która wykorzystuje mikroskopijne dysze do nakładania kropelek atramentu na papier.
Zwykle stosowane są 4 standardowe kolory do drukarki: czarny, fioletowy, żółty i niebieski. Inne kolory i odcienie uzyskuje się poprzez mieszanie kolorów podstawowych. Papier, na który się drukuje, jest zwijany w dużą rolkę plotera, która może osiągnąć do 150 metrów. Teoretycznie drukarka może wydrukować rysunek o długości 150 metrów.
Plotery atramentowe są bardzo popularne, ponieważ oferują wiele korzyści. W niektórych modelach zawierających tzw. głowice piezoelektryczne przepływ kolorów jest nawet regulowany. Chociaż ta regulacja wymaga specjalnych umiejętności operatora, można dzięki niej uzyskać wysokiej jakości, wyraźne i żywe obrazy. Ogólnie rzecz biorąc, do korzyści wynikających z wielkoformatowego druku atramentowego zaliczamy:
Mówiąc wprost, plotery to drukarki atramentowe, które działają na zasadzie drukowania na rolce papieru. W ich skład wchodzi również obcinacz stosowany głównie przy druku na folię samoprzylepną, który odcina gotowy wydruk tak, aby osiągnął określoną długość (np. na etykietach, logo itp.). Plotery używają tzw. drukowania wektorowego, zwykłe drukarki używają drukowania bitmapowego. Druk wektorowy pozwala ploterom na precyzyjne rysowanie nawet drobnych szczegółów, często przy pomocy specjalnych pisaków drukarskich. Nic dziwnego, że plotery często wykorzystywane są w ośrodkach architektonicznych, kartograficznych czy studiach graficznych.
Oprócz zwykłego druku wielkoformatowego na papierze istnieją również urządzenia, które mogą drukować na płótnie, foliach, mediach syntetycznych lub PCV. Oczywiście, podobnie jak drukarki offsetowe, urządzenia te są niezwykle drogie i stosowane są tylko w wyspecjalizowanych firmach.
Ploter ma różne wykorzystanie w różnych dziedzinach. Najczęściej chodzi o druki: