(Pon.-Pt.: 7:00 - 15:00)info@CDRmarket.pl

Drukarka 3D do domu i jej wykorzystanie

W jednym z naszych wcześniejszych postów zwróciliśmy już uwagę na drukarki 3D. W artykule przedstawiliśmy samochód Strat, który był za pośrednictwem drukarki 3D wyprodukowany przez firmę Local Motors. Dziś omówimy drukarki 3D przeznaczone do użytku domowego.

 

Drukarka 3D za kilkadziesiąt złotych

Rozwój nowych technologii postępuje skokowo. Niedawno temu tylko firmy przemysłowe mogły sobie pozwolić na drukarki 3D produkujące jakościowe produkty, odlewy i narzędzia, ale w ostatnich miesiącach coraz częściej jesteśmy świadkami wiadomości o aktywnym stosowaniu technologii druku 3D w medycynie. Tam te przydatne urządzenia okazały się szczególnie ważne w produkcji funkcjonalnych implantów i protez, ale pomagają także w nauczaniu studentów medycyny.

Oczywiście wszyscy chcemy cieszyć się nowoczesnym postępem w nauce i technologii, a dzięki produkcji nowej generacji drukarek 3D każdy może sobie pozwolić na ten luksus. Miniaturyzacja drukarek nie tylko zmniejszyła rozmiar, ale także kilkakrotnie obniżyła cenę. Po drukarkach atramentowych lub laserowych można łatwo kupić drukarkę 3D do domu. Nie będziemy dłużej przedłużać sprawę, omówmy rodzaje drukarek 3D, które wchodzą w grę i jakie pomysły może urzeczywistnić drukarka domowa 3D.

Podstawowy podział drukarek 3D

Drukarki 3D zasadniczo dzielą się według użytej technologii drukowania, rozmiaru pulpitu i materiału, który podczas druku "konsumują". Drukarki oczywiście różnią się także dokładnością i delikatnością druku. Szczegółowym opisem poszczególnych technologii nie będziemy wam zawracać głowy, te najważniejsze informacje jednak omówimy przynajmniej marginesowo.

Obecnie dostępne są albo gotowe do użycia drukarki, które po prostu podłączają się do komputera, albo modułowe modele drukarek 3D. Są one sprzedawane jako techniczny zestaw, trzeba ich złożyć. Nie musicie się martwić. Skompletowanie i pierwsze uruchomienie drukarki zajmuje mniej niż godzinę. Drukarki mogą korzystać z technologii FDM (Fused Deposition Modeling) lub z technologii druku SLA (stereolitografia). W pierwszym przypadku urządzenie tworzy w płaszczyźnie poziomej warstwę po warstwie przez stopienie materiału (włókna ABS, PLA, PET lub PVA). Podczas technologii SLA do tworzenia przedmiotu używany jest laserowy promień, które poszczególne warstwy rysuje na żywicy polimerowej. Metoda SLA jest dokładniejsza, ale droższa.

Domowi majsterkowicze będą zadowoleni

Z tego, co do tej pory powiedzieliśmy, wynika, że nektóre drukarki będą miały przewagę, a różnorodność produktów, które będziecie mogli wydrukować zgodnie z cyfrowym modelem 3D lub na podstawie istniejącego szablonu, będzie w przypadku droższych modeli nieco bardziej urozmaicona i jakościowa.

Ale nie oczekujcie cudów. Wyżej wymienione implanty lub narządy ciała w domowych drukarkach 3D nie zostaną wydrukowane, ale małe części, zabawki dla dzieci lub nawet bardziej złożone modele, na pewno tak. Oczywiście lista produktów domowych na tym się nie kończy. Wyobraźnia nie jest ograniczona, a drukarki mogą z łatwością drukować różne nowoczesne biżuterie, miski, talerzyki, wazony, ale także praktyczne stojaki lub inne przydatne drobiazgi do domu.