(Pon.-Pt.: 7:00 - 15:00)info@CDRmarket.pl

Jak działa skaner drukarki?

Skanery są niezbędną częścią wyposażenia biur firmowych lub domowych. Powody są mniej więcej jasne. Niezależnie od tego, czy są wbudowane w praktyczną drukarkę wielofunkcyjną, czy przybierają formę stylowego, przenośnego urządzenia przeznaczonego do okazjonalnego użytku lub bardziej masywnej konstrukcji stacjonarnego skanera płaskiego, swoją pracę wykonują zawsze w 100%.

Skanery w dzisiejszych czasach już tak naprawdę nie potrzebują, byśmy im w jakikolwiek sposób robili PR. Oprócz tego trzeba jednak pamiętać o tym, że te potężne urządzenia służące do przechwycenia dokumentu tekstowego lub obrazowego, a następnie do przekonwertowania go na postać cyfrową, potrafią w odróżnieniu od przeszłości skanować różne rodzaje i rozmiary nośników, zajmując niewiele miejsca w biurze.

Oprócz zwykłych szablonów papierowych możemy bezpiecznie skanować, edytować, wysyłać pocztą elektroniczną lub udostępniać na stronach internetowych różne media o różnych rozmiarach, w tym broszury, czasopisma i książki. Oczywiście dokumenty księgowe, karty kredytowe, wizytówki, a nawet dokumenty laminowane, takie jak dowody osobiste, prawa jazdy lub paszporty, również nie stanowią problemu. Wystarczy tyle pochwały dla obecnych skanerów, ponieważ w kolejnych zdaniach chcemy raczej skupić uwagę na działaniu skanera drukarki.

Podstawą jest jakościowe skanowanie oryginału

Ważnymi kryteriami skanera są rozdzielczość, szybkość i możliwość podłączenia do komputera. Jednak aby wynik był doskonały, nie można zignorować dobrego skanowania oryginału.

Podstawowym wymogiem dokładnego skanowania oryginalnego dokumentu było jednolite oświetlenie dokumentu na całym jego obszarze, ale wraz z rozwojem skanerów zmieniły się sposoby osiągnięcia tego celu. Podczas gdy do niedawna oświetlanie oryginału przebiegało zazwyczaj tylko pod batutą lampy z zimną katodą (lampa wyładowcza – świetlówka) obecnie skanery szeroko wykorzystują technologię CIS, która do oświetlenia dokumentu wykorzystuje diody LED o wysokiej jasności, są one umieszczone we wspólnej ruchomej głowicy obok elementów czujnikowych.

Zaletą takiego rozwiązania jest wspomniane równomierne oświetlenie na całej szerokości skanowanego oryginału. Skanery z technologią CIS oświetlenia i skanowania oryginału ponadto oferują bardziej kompaktowy, mniejszy rozmiar, większą trwałość i są warte swojej ceny. Jednak prawdą jest również to, że w porównaniu ze skanerami wyposażonymi w lampy katodowe – lampy wyładowcze, które wytwarzają intensywne światło, skanery z technologią oświetlenia CIS charakteryzują się nieco dłuższą czułością, co może przejawiać się zwłaszcza w wyczuciu delikatnych odcieni kolorów. Oczywiście na jakość wydruku skanera największy wpływ ma jego rozdzielczość.

Przetwarzanie oryginału i konwersja obrazu

Gdy dokument jest podświetlony, używany jest czujnik CCD lub CIS. Jak już wyżej wspominaliśmy, czujniki skanerów z technologią CIS znajdują się obok diod LED. W ten sposób mechanizm oświetlenia i wykrywania stopniowo przesuwa się wzdłuż oryginału, skanując jedną linię po drugiej.

Czujnik CCD jest częścią klasycznej technologii skanera, która do oświetlenia i utworzenia kopii wykorzystuje połączenia świetlówki i systemu optycznego. Wróćmy jednak do czujników. Te elementy skanera najpierw odczytują odbite światło z oryginału w widmie czerwonym, zielonym i niebieskim, a następnie przekształcają światło odbite według intensywności w sygnał elektryczny. Ten jest przekształcany w zależności od intensywności za pomocą konwertera analogowo-cyfrowego dla każdego spektrum kolorów na wartości cyfrowe.

Pliki pikseli wysyłane są do komputera, gdzie są zorganizowane w odpowiednim formacie. Zeskanowane pliki tekstowe lub graficzne można dalej edytować, osadzać w dokumentach, przesyłać pocztą elektroniczną lub ich publikować na stronie internetowej.