Minęło 45 lat od pierwszej komercyjnej sprzedaży produktów wyposażonych w kod kreskowy. Podczas gdy na początku kodów kreskowych stosowanie było raczej ostrożne, dziś żadna firma zajmująca się produkcją, dystrybucją lub sprzedażą towarów nie może się obejść bez systemu grubych i cienkich linii o różnych szerokościach przerw.
Kody kreskowe zautomatyzowały zbieranie danych, dlatego nic dziwnego, że dziś znajdują się niemal wszędzie albo raczej na każdym produkcie. Niektóre źródła podają, że na całym świecie codziennie skanuje się ponad 5 miliardów kodów kreskowych w handlu towarami. Oczywiście chodzi tylko o oszacowanie, a ostateczna liczba może być jeszcze wyższa.
Przemyślany system linii i przerw umożliwia kodowanie wielu przydatnych informacji o produkcie, takich jak data produkcji, data pakowania, minimalna trwałość, waga, długość, szerokość, powierzchnia lub objętość, kodowanie informacji o odbiorcy czy innych szczegółów też nie stanowią problemu. Wszystko oczywiście zależy od rodzaju produktu i rodzaju kodu kreskowego.
W tym miejscu warto wspomnieć, że do najbardziej znanych kodów należy kod EAN lub popularny kod QR, który można skanować za pomocą zwykłego telefonu komórkowego. Do dyspozycji jest również szereg innych kodów, które znajdują zastosowanie w przemyśle i innych dziedzinach.
Kody kreskowe są popularne zwłaszcza dzięki szybkości uzyskiwania danych, dokładności informacji i elastyczności użytkowania. Jak wskazaliśmy powyżej, kody kreskowe mogą być stosowane w wielu różnych sektorach, zarówno w warunkach standardowych, jak i ekstremalnych. Dlatego kody kreskowe są drukowane na etykietach samoprzylepnych, jak i na różnych materiałach odpornych na wysokie temperatury, mrozy, wilgoć, kwasy lub rozpuszczalniki organiczne.
Dzisiaj owszem omówimy zwłaszcza drukarki kodów kreskowych, ponieważ jak dotąd nie udało nam się jeszcze nic o nich napisać.
Kody kreskowe można drukować za pomocą uniwersalnych drukarek, które potrafią pracować w niezbędnym trybie graficznym, ale specjalne drukarki kodów kreskowych są znacznie bardziej praktyczną opcją.
Znajdują one zastosowanie zarówno w biurach, handlu detalicznym i hurtowym, w magazynach, sektorze prywatnym i administracji państwowej, jak i w małych lub dużych międzynarodowych spółkach. Dobrą wiadomością jest również fakt, że do wyboru są dwie alternatywy. Można więc wybrać drukarkę termiczną lub termotransferową. Każda drukarka oferuje konkretne zalety.
Drukarki termiczne wyróżniają się łatwością obsługi i doskonałą jakością druku. Z punktu widzenia użytkownika drukarki te są szczególnie ciekawe ze względu na fakt, iż nie wymagają atramentu, tonera ani taśmy drukarskiej. Powód jest prosty. Drukarki termiczne nie potrzebują tego, ponieważ drukowanie odbywa się bezpośrednio na specjalnym papierze, który podczas przechodzenia pod termiczną głowicą drukującą staje się czarny.
Drukarki termiczne to dobry wybór, jeżeli wystarczy wam drukowanie czarno-białe, w przeciwnym razie musicie wybrać drugą możliwość. Oferta drukarek zaczyna się od niedrogich modeli po droższe urządzenia, które są przeznaczone dla firm lub spółek drukujących kody kreskowe w dużych ilościach.
Drukarki termotransferowe zajmują też ważne miejsce na rynku drukarek kodów kreskowych. Znajdą one zastosowanie w każdym sektorze, charakteryzują się szybkim i jakościowym drukowaniem przy użyciu standardowych taśm TTR. Taśmy TTR zawierają wosk, żywicę lub ich kombinację. Wosk lub żywica są przenoszone przez ciepło na papier lub etykiety samoprzylepne, a tym samym drukowane kodem kreskowym. Zaletą drukarek termotransferowych jest wyższa odporność druku, należy również zwrócić uwagę na możliwość zastosowania kolorowych taśm.
Jakościowe drukarki termotransferowe są oferowane przez renomowane marki Brother i Dymo, ale warto zwrócić uwagę również na drukarki marek Zebra, Honeywell lub TSC.