Przemysł drukarski rozwija się niezwykle szybko. Nic więc dziwnego, że ciągle oferuje nowe osiągnięcia, które na różne sposoby ułatwiają i przyspieszają zarówno drukowanie, jak i wszystko z nim związane. Kładzie też nacisk na zrównoważony rozwój, przyczyniając się do ochrony środowiska. Zapoznaj się z nowościami z przemysłu drukarskiego, upewniając się, że zawsze ma coś do zaoferowania.
Tak samo jak konsumenci zwracają uwagę na wpływ, jaki wywierają na środowisko, również i przemysł drukarski zaczyna kłaść nacisk na zrównoważony rozwój i produkcję ekologiczną. Nawet sami użytkownicy końcowi coraz bardziej wymagają atramentów, które są bezpieczniejsze nie tylko dla ludzi, którzy z nimi pracują, ale nawet dla całej planety.
Samo drukowanie ekologiczne polega na zastosowaniu zasad ekologicznych w trzech głównych elementach procesu drukowania - technologii druku, atramentów i materiałów drukarskich w celu zmniejszenia ich wpływu na środowisko. Celem jest zminimalizowanie zanieczyszczenia, wytwarzania odpadów i zużycia energii podczas produkcji. A ponadto chodzi też o obniżenie kosztów drukowania i oszczędzanie planety. Niektóre firmy zaczęły oferować bardziej ekologiczne atramenty na bazie wody. Atramenty te zawierają składniki, które są bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla środowiska niż tonery w płynie, atramenty utwardzane promieniami UV lub atramenty na bazie rozpuszczalników.
Rozwój drukowania przemysłowego na różne podłoża i kształty również przyniósł wzrost. Możliwości wykorzystania drukarki w tym przypadku są naprawdę nieskończone, a na długiej liście znajdują się też materiały takie jak szkło, metal, opakowania, etykiety, tekstylia czy też żywność. Ich liczba ciągle wzrasta i ogranicza ją jedynie wyobraźnia.
Niezawodne zabezpieczenia procesów drukowania są bardzo popularne, ale obecnie też bardzo wymagające. Stale rozwijające się technologie powodują coraz więcej cyberataków, na które narażona jest drukarka. Chociaż wprowadzenie GDPR przyniosło pewną poprawę ogólnego bezpieczeństwa, świadomość różnych zagrożeń bezpieczeństwa jest nadal niewystarczająca.
Właśnie do tego służą stale aktualizowane funkcje bezpieczeństwa, które drukarka ma coraz częściej zintegrowane bezpośrednio od producenta. Oprócz podstawowych możliwości, do których zaliczamy identyfikację za pomocą hasła lub kodu PIN, należą tutaj bardziej zaawansowane alternatywy, takie jak użycie karty identyfikacyjnej lub biometrii.
Wykorzystanie inteligencji sztucznej do ułatwienia wykonywania poszczególnych zadań w pracy zostało przeniesione nawet do drukowania. Już w 2018 roku niektóre inteligentne drukarki i urządzenia wielofunkcyjne Xerox i HP wprowadziły kilka podstawowych funkcji rozpoznawania głosu.
Drukarka zazwyczaj wykorzystuje inteligencję sztuczną do automatyzacji zadań, które w procesie drukowania przedstawiają pewne wady dotyczące prędkości, wydajności lub jakości drukowania. Oznacza to, że ułatwia cały proces digitalizacji, edycji, archiwizacji lub ponownego drukowania dokumentów, a ponadto obniża liczbę błędów. Nawet w przypadku zespołów sieciowych inteligencja sztuczna określa, które drukarki są zbyt zajęte i przekierowuje nowe polecenia drukowania do rzadziej używanych drukarek.
Wsparcie platform do przechowywania i dystrybucji dokumentów do różnych systemów zyskuje na znaczeniu. Większość firm jest świadoma tego, że digitalizacja procesów papierowych w biznesie odgrywa coraz ważniejszą rolę. Dlatego ważne jest też kolejne rozszerzenie usług w postaci wielofunkcji, ponieważ obecne nie są już w stanie zaspokoić ich potrzeb.
Rozwój smartfonów, tabletów i telewizorów z wieloma aplikacjami również znacząco wpłynął na branżę drukarską. Inteligentna drukarka umożliwia pracę z dokumentami cyfrowymi bez konieczności włączania komputera, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Nawet wiele drukarek ma już zainstalowane aplikacje lub sklepy z aplikacjami, co upraszcza cały proces drukowania.