(Pon.-Pt.: 7:00 - 15:00)info@CDRmarket.pl

Nowości w druku 3D, których nie powinniście przegapić

Pod koniec ubiegłego roku firma HP opublikowała wiadomość zawierającą praktyczne spostrzeżenia i prognozy, które trendy w druku 3D będą miały wpływ na środowisko produkcyjne i biznesowe w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Podczas gdy informacje z 2019 roku podkreślały znaczenie włączenia inteligencji sztucznej, ściśle mówiąc uczenia maszynowego do druku 3D, w 2020 roku przewiduje się wzrost potencjału produkcji druku cyfrowego 3D w kilku branżach przemysłowych. Z naszych artykułów z pewnością wiecie, że 3D aplikacje medyczne są powszechnie i szeroko stosowane w medycynie w produkcji przyrządów chirurgicznych, implantów funkcjonalnych lub protez.

A przedstawiliśmy Państwu również samochód STRAT z warsztatu, a raczej z drukarki firmy Local Motors. Samochód ten oczywiście nie wspominamy tylko przypadkowo, ponieważ na podstawie prognozy firmy HP przewiduje się w związku z drukiem 3D, że przemysł motoryzacyjny doświadczy dużego boomu w druku 3D.

Druk 3D będzie wspierać automatyczny montaż i produkcję samochodów elektrycznych

Spawanie jest już tradycyjnie jedną z najbardziej zautomatyzowanych faz produkcji samochodów. Automatyzacja owszem rośnie z każdym rokiem i jest tylko kwestią czasu, kiedy drukarki 3D będą w stanie wtłaczać metal w plastikowe części, wykonywać obróbkę powierzchniową lub wbudowywać silniki w części plastikowe.  

Owszem to nie wszystko. Światowe trendy wraz z nowymi oczekiwaniami i ideami radykalnie zmieniły niemal każdy aspekt przemysłu samochodowego, który produkcją samochodów elektrycznych zadeklarował gotowość do podstawowej transformacji. I właśnie podczas produkcji samochodów elektrycznych firma HP przewiduje duży sukces drukowaniu 3D. Powód jest prozaiczny.

W nadchodzących miesiącach i latach wszystkie firmy będą zwiększać produkcję samochodów elektrycznych. Na przykład Volkswagen do 2022 roku planuje sprzedać do 1 miliona takich pojazdów. Jeśli uda się to firmie VW, to przewyższy nawet Tesly w Kalifornii i zostanie liderem. Co jest decydujące z tego punktu widzenia, produkcja samochodów elektrycznych będzie wymagała ogromną ilość komponentów, które pod względem konkurencyjności można pokryć właśnie drukiem 3D.

Druk 3D ma ambicję zwiększyć produkcję obuwia

Chociaż czasami nie zdajemy sobie z tego sprawy, druk 3D coraz bardziej wkracza w nasze życie. Producenci obuwia od dłuższego czasu stosują tę progresywną technologie do projektowania produktów, a także do produkcji niektórych elementów obuwia.

Technologię druku 3D podczas produkcji niektórych części obuwia ma stosunkowo dobrze opanowaną firma ADIDAS, ale inni producenci dołączą do niej w najbliższej przyszłości. Problemem nie będzie podobno nawet wydrukowanie kompletnego buta. Prognozy są zatem bardzo optymistyczne, a technologia druku 3D ma prawdopodobnie w następnej dekadzie zwiększyć sprzedaż obuwia o co najmniej 6 miliardów dolarów na całym świecie.

Druk 3D wprowadza nowy wiatr w stomatologię i optykę

Produkcja cyfrowa z drukiem 3D nie ominęła wielu dziedzin medycyny, oczywiście optycy i stomatologia nie są wyjątkiem. Uzupełniająca produkcja optyki lub stomatologii cyfrowej z 3D modelami zębów i niewidocznymi maszynami jest już w toku i w przyszłości będzie miała tendencję wzrostową. Jednak potencjał druku 3D i jego zastosowanie będzie stopniowo w pełni wykorzystywany również przez medycynę regeneracyjną i inne specjalizacje medyczne.