Od pojawienia się skanerów na rynku minęło dużo czasu. W portfolio skanerów można więc znaleźć proste urządzenia ręczne przeznaczone do odczytu kodów kreskowych, jak i znakomite skanery 3D, które potrafią bez wahania skanować i cyfrowo przekształcać prawdziwe trójwymiarowe obiekty, w tym budynki. Nawet skanowanie rzeźby terenu ziemi nie musi stanowić problemu.
Chociaż wspomniane skanery 3D stają się coraz bardziej popularne, w praktyce wciąż spotykamy się najczęściej ze skanerami, które są częścią domowych drukarek wielofunkcyjnych. Są one sprzedawane jako samodzielne urządzenia, a można je kupić nawet jako zwykłe akcesoria komputerowe. Te skanery oferują szeroki zakres zastosowań. Możemy je znaleźć w biurach, ale także w studiach fotograficznych lub graficznych. Są w stanie skanować dokumenty standardowego formatu A4, ale dostępne są też skanery z możliwością skanowania dokumentów A3.
Specjalnym rozdziałem są skanery filmów, które mogą skanować negatywy lub filmy. Karty, zdjęcia, artykuły i broszury pomogą wam skanować skanery ręczne, jeśli chcecie skanować oryginały z obu stron jednocześnie, można wybierać spośród urządzeń, które są zdolne do dwustronnego, sterowanego niemal automatycznie, skanowania dokumentów.
Skanery ręczne obecnie nie są zbyt popularne, ponieważ wyniki skanowania nie zawsze są optymalne, a skanowanie może być dla niektórych zbyt skomplikowane. Do najbardziej znanych i jednocześnie najczęściej używanych skanerów pod względem konstrukcyjnym należą zatem skanery płaskie lub szczelinowe.
Skanery płaskie posiadają szklany obszar, na którym umieszczane są dokumenty, pokrywa skanera się zamyka, a ruchome urządzenie skanujące pod szklanym obszarem skanuje dokument linia po linii. Natomiast skanery szczelinowe używają do digitalizacji oryginałów czujnik statyczny, więc dokument przechodzi przez skaner.
Dużą zaletą skanerów szczelinowych jest przede wszystkim możliwość skanowania dwustronnego. Firmy i spółki częściej wykorzystują drukowania dwustronnego, które jest bardziej przyjazne dla środowiska i oszczędza firmom znaczne środki. Zaoszczędzić można nawet skanowaniem dwustronnym.
Podczas skanowania dwustronnego pracownicy muszą obracać papier pojedynczo, spędzając dużą ilość czasu skanowaniem, czas ten można wykorzystać w inny sposób, na przykład wykonywując swoje obowiązki. Dlatego też istnieją skanery dwustronne, do ich zbiornika wystarczy włożyć dokumenty i poczekać, nim urządzenie zeskanuje je z obu stron.
Atrakcyjne urządzenia ze skanowaniem dwustronnym doskonale reprezentuje skaner BROTHER ADS-2800W DUALSKEN z kolorowym, dotykowym, 9,3 cm dużym wyświetlaczem LCD, który wyposażony jest w automatyczny podajnik dokumentów o pojemności 50 arkuszy w formacie A4. Skaner wyposażony jest w rozdzielczość skanowania 600 x 600 DPI, rozdzielczość interpolowana osiąga wartości 1 200 x 1 200 DPI. Urządzenie oferuje 24 zeskanowane strony na minutę, dzięki czemu można z niego korzystać nawet w ruchliwych biurach. Skanery Brother oczywiście oferują kilka ciekawych modeli, ale skanery Epson też zasługują na uwagę.
Jeśli jesteście fanami tej marki, zdecydowanie nie należy przeoczyć skanera firmowego z podajnikiem dokumentów o pojemności 100 arkuszy Epson skaner WorkForce DS-870. To nowoczesne urządzenie potrafi skanować 65 arkuszy lub do 130 zdjęć na minutę. Skaner może obsługiwać materiały o gramaturze od 27 g/m2 do 413 g/m2, ale może też obsługiwać papier formatu A3. Rozdzielczość wyjściowa osiąga wartości 1 200 DPI, więc skaner bardzo łatwo może obsłużyć skanowanie nawet bardziej wymagającej pracy graficznej. Warto też wspomnieć o oprogramowaniu do ulepszenia obrazu i zarządzania dokumentami, a także o ochronie przed zacięciem papieru.