(Pon.-Pt.: 7:00 - 15:00)info@CDRmarket.pl

Wymiana atramentu – na co zwrócić uwagę?

Wymiana atramentu nie jest trudna, jednak podczas wymiany powinniśmy przestrzegać kilku praktycznych wskazówek w celu uniknięcia niepotrzebnych niedogodności lub nawet zepsucia drukarki.

Trzeba rozpocząć już podczas zbliżającego się końca wkładu

Jeżeli wskaźnik atramentu zaczął migać, nie mogą Państwo usprawiedliwiać się, że nie mieliście zielonego pojęcia o niskim poziomie atramentu. W przypadku niektórych modeli drukarek może kończący się atrament głosić również wskaźnik błędów. Kiedy poziom tuszu jest niski, można przez pewien czas używać jeszcze wkładu, ale nie należy czekać, aż pojemnik będzie całkowicie pusty.

Istnieje mnóstwo rozsądnych argumentów przemawiających za tym zaleceniem i dotyczy ono zwłaszcza drukarek Canon i HP z oddzielnymi kartridżami atramentowymi. Urządzenia HP lub Canon posiadają bowiem głowicę drukującą wbudowaną w drukarkę, więc jeżeli będziecie kontynuować drukowanie z zużytym wkładem atramentowym, to łatwo może dojść do spalenia głowicy drukującej, konkretnie do uszkodzenia elementów grzejnych (rezystorów). Wymiana głowicy drukującej nie jest najtańsza, a w niektórych przypadkach kosztuje tyle samo co nowa drukarka.

I co z tego wynika? Wynika z tego, że podczas sygnalizacji zbliżającego się końca atramentu nie należy zwlekać z zakupem nowego kartridża, polecamy zamówić odpowiedni wkład atramentowy zaraz po sygnalizacji drukarki. Dzięki temu wymiana atramentu przebiega bezproblemowo i płynnie. W związku z tym chcemy zwrócić uwagę na jedną ważną zasadę. Nie należy wyjmować kończący się wkład z drukarki, dopóki nie będziecie posiadać nowego wkładu. Zapobiega to wysychaniu systemu drukowania. Drukowanie strony testowej zapobiega również zatykaniu się dysz głowicy drukującej.

Należy omówić również używanie nieodpowiednich wkładów

Wymiana atramentu wiąże się z pytaniem, który wkład wybrać. Wkłady atramentowe podejrzanie tanie mogą stanowić uzasadnione obawy dotyczące jakości i nie muszą posiadać optymalnego składu atramentu. Wybierając tanie rozwiązanie, głowica drukująca z mikroskopijnymi dyszami może mieć problem z gęstością atramentu. Wynikiem mogą być nie tylko nieostre i niejakościowe wydruki, ale również uszkodzona głowica drukująca.

Użycie oryginalnych wkładów wydaje się najpewniejszym sposobem uniknięcia ewentualnych uszkodzeń drukarki, możliwe jest również użycie kompatybilnego wkładu. Wkłady kompatybilne renomowanych producentów dostosowują się pod każdym względem do oryginalnych, ale jest jedna różnica.  

Wymiana atramentu wymaga dotrzymania kilku zasad  

Instalacja kartridża atramentowego do drukarki powinna przebiegać przy włączonej drukarce, należy postępować zgodnie z procedurą określoną przez producenta urządzenia. Jeżeli z jakiegoś powodu nie mają Państwo do dyspozycji instrukcji obsługi, polecamy znaleźć ją na stronie internetowej producenta.

Wymiana atramentu będzie wymagać dotrzymania następujących warunków w celu płynnego działania drukarki. Jednym z nich jest aklimatyzowanie wkładu. Jest to aktualne w okresie zimowym, trzeba jednak o tym pamiętać. Wkład z atramentem jest wyposażony w chip zawierający płynny atrament, więc aklimatyzacja wkładu do temperatury pokojowej zapobiega kondensacji i uszkodzeniu kartridża lub drukarki.

Ważna jest również obsługa wkładu. Kartridż atramentowy zazwyczaj jest pakowany próżniowo w celu zachowania niezawodności. Dlatego otwarcie kasety powinno przebiegać bezpośrednio przed zainstalowaniem wkładu w drukarkę. Zapobiegamy w ten sposób zanieczyszczeniom lub uszkodzeniom dysz i innych elementów.