Znakowanie izolowanych przewodów elektrycznych jest regulowane przez kilka norm technicznych. Znakowanie przewodów kolorami lub numerami ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa ludzi i majątku oraz przyczynienia się do uproszczenia prac instalacyjnych, rewizji, konserwacji czy napraw. Ponieważ przy oznaczaniu przewodów elektrycznych i kabli brane są pod uwagę różne alternatywy, omówimy ich wady i zalety.
Połączenie nowoczesnych drukarek z technologią druku termotransferowego, kompatybilnych taśm barwiących oraz okrągłych i owalnych rurek znakujących zapewnia bardzo niezawodne rezultaty podczas znakowania kabli. Nic więc dziwnego, że zaczęliśmy od tej szybkiej i oszczędnej alternatywy. Nie tylko ekonomicznie. Bowiem znakowanie rurkami nie tylko przynosi interesujące oszczędności finansowe, ale np. w przeciwieństwie do znakowania oznacznikami nie zajmuje dużo miejsca, dlatego jest idealne do oznaczania większej liczby kabli w urządzeniach z mniejszą przestrzenią.
Jak już wspominaliśmy, rurki do znakowania są dostępne w wykonaniu okrągłym lub owalnym. Średnica rurek zaczyna się od 2 mm i w prawie regularnych odstępach 0,5 mm kontynuuje do średnicy 7 mm. W praktyce oznacza to, że po wydrukowaniu można rurkę naciągnąć na przewody elektryczne o różnej grubości. W obu przypadkach bez niepotrzebnego poślizgu i przesuwania. Ale do wyboru nie są tylko rurki okrągłe czy owalne.
Jeżeli potrzebne jest bezbłędne owinięcie przewodu lub kabla, doskonałe usługi oferują rurki termokurczliwe o średnicy skurczu 2:1 lub 3:1. Wadą znakowania rurkami podczas podłączonych przewodów jest konieczność ich odłączenia i naciągnięcia rurki.
Oznaczniki przedstawiają w porównaniu do innych metod znakowania kabli i przewodów alternatywę nieco droższą, ale ponadto uniwersalną. Przezroczyste lub kolorowe oznaczniki z tworzywa sztucznego umożliwiają wygodniejsze nasunięcie lub zatrzaskiwanie na kable i przewody elektryczne o różnych średnicach. Mówiąc prosto, jeden rodzaj oznacznika plastikowego z prostą lub okrągłą kieszenią, do której wkładane są etykiety lub taśmy z nadrukowanymi danymi, dzięki swojemu profilowi może służyć do oznaczania kabli 8 mm, ale także o średnicy 16 mm.
Podana zaleta nie jest ich jedyną korzyścią. Warto również wspomnieć, że oznaczniki umożliwiają szybkie i nieskomplikowane oznaczanie już podłączonych kabli i przewodów. Do wad oznaczników zaliczamy wymagania przestrzenne. Taki sposób oznaczania przewodów i kabli jest więc trudniejszy do wykonania w urządzeniach elektrycznych o ograniczonej pojemności przestrzennej. Ale uwaga. Oznaczniki mogą być również wykorzystane do profesjonalnego oznaczania kabli przy mniejszych wymaganiach co do objętości opisów.
Oznaczanie etykietami zwraca uwagę przede wszystkim na uniwersalność i niskie koszty nabycia etykiet i taśm do oznaczników. Ale nawet przy zakupie samych oznaczników etykiet nie będzie gorzej. Obie te zalety więc w pewnym stopniu rekompensują większą pracochłonność podczas oznaczania przewodów i kabli. Etykiety nie mają problemu z dowolną grubością przewodu czy kabla, ale z owijaniem wokół przewodu jest trochę gorzej. Jednak obawy nie są w pełni uzasadnione. Przy odrobinie umiejętności etykiety będą na swoim miejscu bardzo szybko i tylko od ciebie zależy, czy etykiety wokół przewodów po prostu owiniesz, czy będą one przedstawiały flagę. Oznaczanie etykietami jest idealne do okazjonalnego znakowania kabli.
Oczywiście możliwości oznaczania przewodów elektrycznych i kabli nie kończą się na etykietach. Istnieje również znakowanie tulejami. Znakowanie tulejami jako jedynej wymienionej do tej pory alternatywy nie wymaga żadnego oznacznika, ponieważ tuleje mają już gotowe kody, symbole, litery lub cyfry. Znakowanie tulejami, podobnie jak znakowanie etykietami, jest szczególnie przydatne do sporadycznego oznaczania przewodów.