(Pon.-Pt.: 7:00 - 15:00)info@CDRmarket.pl

Gdy drukarka atramentowa nie drukuje tak, jak powinna...

Prawdopodobnie każdy z nas był w takiej sytuacji - usterki drukowania, powiadomienia o błędach, rozlane wkłady atramentowe itp. Każdy błąd drukowania może mieć swoją przyczynę i niekoniecznie zawsze jest to wina zakupionego wkładu lub wady drukarki. W tym artykule podsumujemy te błędy drukowania typowe dla drukarek atramentowych lub atramentowych drukarek wielofunkcyjnych, które powtarzają się najczęściej, i podamy wskazówki, jak ich uniknąć, a nawet jak je naprawić.

Błędy drukowania związane z wkładami atramentowymi (drukarki atramentowe i atramentowe drukarki wielofunkcyjne)

1. Rozlany atrament

Dlaczego?

Podobnie jak w przypadku tonerów, przyczyną może być niewłaściwa obsługa podczas transportu lub wada produkcyjna.

Co należy zrobić?

Nie wkładaj wkładu do drukarki atramentowej lub atramentowej drukarki wielofunkcyjnej i złóż reklamację.

2. Powiadomienie o błędzie wkładu

Dlaczego?

Podobnie jak w przypadku tonerów, najprawdopodobniej będzie to wadliwy chip lub inne błędy z nim związane.

Co z tym zrobić?

Spróbuj wyjąć wkład atramentowy i wyczyścić jego styki, najlepiej ściereczką z mikrofibry (aby nie zarysować chipa). Mogą one być lekko utlenione, co może uniemożliwić kontakt z drukarką atramentową lub atramentowym urządzeniem wielofunkcyjnym. Jednak często samo wyjęcie i ponowne włożenie wkładu do drukarki może pomóc.

WSKAZÓWKA OD NAS: O czym ostrzega drukarka laserowa? Błędy drukowania i komunikaty

3. Niska jakość druku

Dlaczego?

Brakujące miejsca na zadrukowanych częściach papieru lub kolory, które różnią się od tych na ekranie? Niestety, istnieje kilka przyczyn, ale najczęstsze to wadliwa głowica drukującasłaba kalibracja drukarki lub pusty wkład.

Co z tym zrobić?

  1. Rozpocznij czyszczenie głowic drukujących (w ustawieniach na panelu sterowania drukarki) i staraj się drukować co najmniej raz w miesiącu.
  2. Przeprowadź kalibrację drukarki (za pomocą dołączonego oprogramowania lub oprogramowania drukarki atramentowej lub wielofunkcyjnej).
  3. Kup nowy wkład drukujący

4. Duchy lub pozostałości po poprzednim drukowaniu

Dlaczego?

W przypadku drukarek atramentowych i wielofunkcyjnych drukarek atramentowych najprawdopodobniej będzie to głowica drukująca i zatkane dysze, o czym drukarka powinna zwykle ostrzegać powiadomieniem o błędzie.

Co z tym zrobić?

Najpierw sprawdź stan wkładu, aby zobaczyć, czy nie ma wycieku w drukarce lub czy wkład jest prawidłowo włożony. Następnie sprawdź dysze i użyj programu konserwacji drukarki, aby je dokładnie wyczyścić kilka razy. Ostatnią opcją, którą możesz wykonać samodzielnie, jest sprawdzenie, czy masz zaktualizowane oprogramowanie, w tym sterowniki drukarki. Jeśli żadna z tych czynności nie zadziała, nie pozostaje nic innego, jak oddać drukarkę atramentową lub urządzenie wielofunkcyjne do naprawy.

5. Smugi na papierze

Dlaczego?

Kto ponosi winę za smugi na papierze lub jeden pominięty kolor? Wyschnięty wkład atramentowy. Być może drukarka nie była używana od dłuższego czasu, ale przyczyn może być oczywiście kilka. Przeterminowane wkłady atramentowe, niewłaściwie napełnione wkłady, umieszczenie drukarki atramentowej lub atramentowej drukarki wielofunkcyjnej w pobliżu grzejnika lub w bezpośrednim świetle słonecznym, a nawet niewłaściwe przechowywanie.

Co z tym zrobić?

Każda drukarka posiada funkcję automatycznego czyszczenia głowicy atramentowej, którą można uruchomić za pomocą sterownika oprogramowania drukarki na komputerze, ale niektóre drukarki umożliwiają korzystanie z tej funkcji bezpośrednio z panelu sterowania. Jeśli nie drukowałeś/aś przez naprawdę długi czas, często lepiej jest uruchomić tę funkcję kilka razy, zanim wkład wróci do życia. Ale jeśli nawet to nie pomoże, zamiast próbować ręcznego czyszczenia (które może poważnie uszkodzić drukarkę), lepiej kupić nowy wkład i spróbować uniknąć tej niedogodności następnym razem.

6. Drukarka nie drukuje

Dlaczego?

Jest to oczywiście najgorszy scenariusz i rozumiemy, że jeśli musisz pilnie wydrukować dokument, może to przyprawić Cię o zawał serca. Ale najpierw spróbuj sprawdzić, czy drukarka nie jest wyłączona, czy jest prawidłowo podłączona lub czy ma zainstalowany sterownik. Dopiero wtedy można zacząć panikować.

Co z tym zrobić?

W najprostszym przypadku należy włączyć drukarkę lub prawidłowo podłączyć ją do komputera lub sieci bezprzewodowej. Magia, prawda? Pewnie myślisz, że to oczywiste, ale każdemu może się zdarzyć. Ale jeśli wszystko jest w porządku, spróbuj ponownie uruchomić drukarkę i komputer oraz ponownie zainstalować sterowniki drukarki atramentowej lub atramentowej drukarki wielofunkcyjnej. To też nie pomogło? Cóż, nadal masz dwie opcje. Przywrócić drukarkę do ustawień fabrycznych zgodnie z instrukcją i skonfigurować ją jako nową lub dostarczyć drukarkę do odpowiedniego centrum serwisowego.

7. Papier zaciął się w drukarce

Oczywiście może się to zdarzyć w przypadku drukarek laserowych i laserowych urządzeń wielofunkcyjnych.

Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Po pierwsze, upewnij się, że używasz właściwego papieru do drukowania, że ładujesz go prawidłowo i w odpowiedniej ilości. Nie powinien on być pognieciony lub pomarszczony, ponieważ ułatwia to zacięcie. Jeśli ta niedogodność już wystąpi, nie wyciągaj papieru z drukarki na siłę, ale wyciągaj go stopniowo i ostrożnie. Jeśli zacięła się tylko jedna kartka, często wystarczy zatrzymać drukowanie i pozwolić papierowi wysunąć się z drukarki. Jeśli jednak papier zaciął się z powodu nadmiernej liczby arkuszy w drukarce, nie zalecamy wyciągania wszystkiego naraz, ale stopniowe usuwanie papieru w mniejszych ilościach, najlepiej od środka lub od dołu. Powinno to zapobiec uszkodzeniu górnej części, która jest na to bardziej podatna, a tym samym odblokować ją.

8. Drukarka drukuje bardzo wolno

Dlaczego?

Prawdopodobnie ustawiono inny rodzaj papieru lub jakość druku.

Co z tym zrobić?

Przejdź do ustawień drukarki i zmień typ papieru na zwykły w funkcjach drukowania. Jeśli drukujesz przez sieć bezprzewodową, słaby sygnał lub coś w pobliżu drukarki może spowalniać drukowanie. Przedostatnią możliwością może być uszkodzony chip wkładu. Ostatnią i najmniej przyjemną przyczyną jest to, że ustawienia lub parametry oprogramowania drukarki są już przestarzałe, w takim przypadku zalecamy zakup nowej drukarki atramentowej lub atramentowej drukarki wielofunkcyjnej.

 

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi pomogliśmy Ci choć trochę w radzeniu sobie z błędami drukowania i że będziesz wiedział/a, jak ich uniknąć w przyszłości. Jak zapewne zauważyłeś/aś, większość problemów wywołanych jest wadliwymi tonerami atramentowymi lub błędami użytkownika. Dlatego zawsze warto zaopatrzyć się w dobrej jakości wkłady do drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych wszystkich typów, zarówno oryginalne, jak i kompatybilne. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny. Z przyjemnością doradzimy.

 

Sara z CDRmarket