(Pon.-Pt.: 7:00 - 15:00)info@CDRmarket.pl

O czym ostrzega drukarka laserowa? Błędy drukowania i komunikaty

Prawdopodobnie każdy z nas był w takiej sytuacji - awarie drukowania, powiadomienia o błędach, rozsypany toner w proszku i tak dalej. Każdy błąd podczas drukowania może mieć swoją przyczynę i niekoniecznie zawsze jest to wada zakupionego wkładu lub wada drukarki laserowej. W tym artykule podsumujemy te błędy drukowania, które powtarzają się najczęściej i podamy wskazówki, jak ich uniknąć, a nawet jak je naprawić.

Błędy drukowania związane z tonerem (drukarki laserowe i laserowe drukarki wielofunkcyjne)

1. Rozsypany toner

Jeśli po otwarciu opakowania zauważysz rozsypany proszek z nowego tonera, pamiętaj, aby nie wkładać kasety do drukarki, ponieważ może to spowodować jej zanieczyszczenie, a tego zdecydowanie nie chcesz. Lepiej go zwrócić lub poprosić o wymianę. Najprawdopodobniej może to być spowodowane nieostrożnym obchodzeniem się z tonerem przez przewoźników w drodze do Ciebie lub wadą produkcyjną.

2. Powiadomienie o błędzie

Dlaczego?

Powiadomienie o błędzie pojawia się na ekranie monitora i zaskakuje. Co teraz? Czy chip w tonerze jest uszkodzony lub nieprawidłowo zainstalowany? Tak, to właśnie może być przyczyna.

Co z tym zrobić?

Niektóre drukarki oferują opcję restartu tonera w menu drukarki. Niezależnie od tego, czy spróbujesz restartu oprogramowania, czy ręcznego restartu, w którym po prostu usuniesz toner z drukarki i włożysz go z powrotem, może to rozwiązać problem. Jeśli ani ponowne uruchomienie tonera, ani potwierdzenie powiadomienia o błędzie przyciskiem "OK" nie rozwiąże problemu, będzie trzeba albo wymienić toner, albo złożyć reklamację.

WSKAZÓWKA OD NAS: Gdy drukarka atramentowa nie drukuje tak, jak powinna...

3. Nieregularne smugi lub rozmazania

Dlaczego?

Przyczyną smug na papierze jest prawdopodobnie usterka samej drukarki. Prawdopodobnie proszek tonera wysypał się z kasety z tonerem i teraz robi psoty na papierze. Jest to spowodowane albo awarią drukarki, niewłaściwym umieszczeniem tonera lub nieprawidłowym uzupełnieniem proszku tonera.

Co z tym zrobić?

Jak to naprawić? Ta uciążliwość powinna "naprawić się" w większości przypadków po wydrukowaniu kilku kolejnych dokumentów - problem z proszkiem stopniowo "zniknie". Jeśli jednak nie ustąpi nawet po tym czasie, nadszedł czas, aby udać się do profesjonalisty, który może profesjonalnie wyczyścić drukarkę laserową lub urządzenie wielofunkcyjne. Ale oczywiście nawet to nie daje 100% pewności, ponieważ usterka może również leżeć na przykład w cylindrze lub innych komponentach. Cylindry mają zwykle wysoką żywotność i mogą wytrzymać drukowanie nawet dziesiątek tysięcy stron, ale ten problem może wskazywać, że osiągnął limit drukowania. W takim przypadku pojawia się pytanie, czy należy naprawić drukarkę, czy też warto kupić nową.

4. Poziome paski

Dlaczego?

Prawdopodobnie przyczyną tego irytującego problemu jest wadliwy cylinder optyczny lub magnetyczny.

Co z tym zrobić?

Niestety, zdecydowanie nie zalecamy naprawiania go w zaciszu własnego domu, ponieważ nic nie można z tym zrobić samodzielnie. Jeśli jest to wygodne dla Ciebie i twojego portfela, możesz zlecić wymianę cylindra, a raczej kupić nową drukarkę laserową, ponieważ ta część zamienna jest zwykle dość droga.

5. Pionowe smugi

Dlaczego?

Jeśli na papierze pojawiają się pionowe smugi, najprawdopodobniej wycieraczka w drukarce jest uszkodzona. Jej zadaniem jest usuwanie nadmiaru tonera z cylindra optycznego po każdym obrocie. Jeśli więc ta wycieraczka nie działa tak, jak powinna, nadmiar proszku tonera jest przenoszony bezpośrednio z cylindra na papier, co powoduje powstawanie pionowych smug na dokumentach.

Co z tym zrobić?

Niestety, w tym przypadku również będzie trzeba znaleźć profesjonalistę, który wymieni tę część, ale zaletą w porównaniu z poprzednim przypadkiem jest to, że ten komponent jest znacznie tańszy i nie będzie trzeba rozważać zakupu nowej drukarki laserowej lub laserowej drukarki wielofunkcyjnej.

6. Duchy lub pozostałości po poprzednim wydruku

Dlaczego?

Czy drukarka jest nawiedzona? Absolutnie nie. Jak niemal każde zjawisko, tak i to ma swoje wytłumaczenie. Mianowicie jest to wina cylindra optycznego, który po każdym obrocie ma być idealnie rozładowany z poprzedniego ładunku, aby na kolejnej stronie można było wydrukować inny motyw tekstowy lub graficzny. Niestety, w przypadku awarii tak się nie dzieje, przez co na kolejnej kartce papieru powtarzany jest poprzedni tekst lub motyw.

Co z tym zrobić?

Niezależnie od tego, czy uszkodzeniu uległ sam cylinder, czy też panel wylotowy cylindra, należy oddać drukarkę w ręce profesjonalisty, który zajmie się wymianą części. Wymieni on wadliwą część, dzięki czemu drukarka laserowa już nigdy nie będzie nawiedzana przez nieprawidłowo działający cylinder optyczny.

7. Część wydrukowanego dokumentu jest zbyt blada w porównaniu do reszty

Dlaczego?

Cóż, może to mieć dwie przyczyny. Albo kończy nam się toner, albo na kasecie z tonerem pozostała taśma ochronna, która zapobiega przypadkowemu wysypaniu się proszku tonera.

Co z tym zrobić?

Długoterminowym rozwiązaniem tego problemu jest, oczywiście:

  1. Wymiana tonera, jeśli się skończy.
  2. Usunięcie taśmy ochronnej, jeśli toner jest fabrycznie nowy.

Jeśli jednak koniecznie chcesz wydrukować kilka dokumentów w lepszej jakości, wyjęcie i potrząśnięcie kasetą z tonerem może w tym przypadku pomóc. Powinno to dobrze wymieszać proszek tonera, dzięki czemu nadal będzie można "wycisnąć" z niego choć trochę. Zalecamy również wykonanie tej samej czynności z nową kasetą w drukarce, aby proszek tonera był wyrównany na całej powierzchni kasety z tonerem.

8. Zbyt blady wydruk na całym dokumencie

Dlaczego?

Podobnie jak w poprzednim punkcie są dwie możliwości. Albo kończy się toner, albo na kasecie znajduje się nadmiar taśmy ochronnej.

Co z tym zrobić?

Ponownie to samo - wymienić toner lub usunąć taśmę ochronną z nowego tonera.

9. Niskie nasycenie kolorów lub nawet złe kolory

Dlaczego?

Czy słyszałeś/aś kiedyś termin "kalibracja kolorów"? Graficy lub fotografowie pracują z nim niemal codziennie. Jest to proces, w którym kasety z tonerem muszą być dostosowane do współpracy i drukowania odpowiednich odcieni. Większość drukarek robi to automatycznie, ale niestety nie wszystkie. Inną możliwością może być to, że w kasecie z tonerem kończy się proszek tonera, ale jest to mniej prawdopodobne w przypadku tego błędu drukowania.

Co z tym zrobić?

Przeprowadzić kalibrację drukarki. Brzmi to jak zadanie dla profesjonalistów, ale można to zrobić samodzielnie. Wystarczy uruchomić ją za pomocą dodatkowego oprogramowania lub oprogramowania drukarki. Po zakończeniu kalibracji kolory powinny wrócić do normy. Należy jednak pamiętać, że jakość ekranu komputera i jego ustawienia kolorów również mają znaczenie. Jeśli kolory zostały ustawione w sposób specyficzny, mogą one wyglądać inaczej na ekranie niż na papierze. Należy również uważać, jeśli ekran jest ustawiony na "tryb ciemny", może to spowodować, że kolory będą wydawać się żółte. Jeśli to również nie pomoże, należy sprawdzić stan tonera i w razie potrzeby wymienić go na nowy.

10. Czarna strona

Dlaczego?

Tutaj jedyną możliwą przyczyną jest źle włożony cylinder optyczny. Gdy cylinder zaczyna się obracać, toner przykleja się do całej jego powierzchni, a następnie odciska się na papierze.

Co z tym zrobić?

Zdecydowanie powierzyć to specjaliście. Może on zająć się wymianą dowolnego elementu drukarki laserowej.

11. Słaby wydruk na skręconym papierze

Dlaczego?

Zwijanie się papieru może być spowodowane wilgotnością otoczeniaToner w proszku nie rozprowadza się równomiernie na wilgotnym papierze, co powoduje nieestetyczny wygląd drukowanej strony.

Co z tym zrobić?

Zdecydowanie należy przechowywać papier w bardziej suchym środowisku.

12. Papier zaciął się w drukarce

Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Po pierwsze, upewnij się, że używasz właściwego papieru do drukowania, że ładujesz go prawidłowo i w odpowiedniej ilości. Nie powinien on być pognieciony lub pomarszczony, ponieważ ułatwia to zacięcie. Jeśli ta niedogodność już wystąpi, nie wyciągaj papieru z drukarki na siłę, ale wyciągaj go stopniowo i ostrożnie. Jeśli zacięła się tylko jedna kartka, często wystarczy zatrzymać drukowanie i pozwolić papierowi wysunąć się z drukarki. Jeśli jednak papier zaciął się z powodu nadmiernej liczby arkuszy w drukarce, nie zalecamy wyciągania wszystkiego naraz, ale stopniowe usuwanie papieru w mniejszych ilościach, najlepiej od środka lub od dołu. Powinno to zapobiec uszkodzeniu górnej części, która jest na to bardziej podatna, a tym samym odblokować ją.

 

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci choć trochę w radzeniu sobie z błędami drukowania związanymi z drukarkami laserowymi i laserowymi urządzeniami wielofunkcyjnymi oraz że będziesz wiedział/a, jak ich uniknąć w przyszłości. Jak zapewne zauważyłeś/aś, większość problemów wywołanych jest wadliwymi tonerami lub błędami użytkownika. Dlatego zawsze należy pamiętać, że opłaca się kupować wysokiej jakości wkłady do drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych wszystkich typów, zarówno oryginalne, jak i kompatybilne. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny. Z przyjemnością doradzimy.

 

Sara z CDRmarket