(Pon.-Pt.: 7:00 - 15:00)info@CDRmarket.pl

Paszporty to nie tylko kwestia osób czy zwierząt. Teraz paszport muszą mieć również rośliny.

Jeżeli być może nie zajmujecie się profesjonalnym sadzeniem, hodowlą, produkcją, uprawą lub rozmnażaniem materiału roślinnego, to w zalewie informacji dotyczących nowego koronawirusa najprawdopodobniej ominęliście tę informację. Jeżeli jednak macie w planie wykonywać te czynności lub chcecie wprowadzać rośliny na rynek europejski, lub je przenosić na terenie UE, powinniście czytać uważnie.

Jeżeli chcecie prowadzić sklep internetowy z roślinami, to też polecamy się skupić, ponieważ w grudniu 2019 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)  2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko szkodnikom. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego jest odpowiedzią na zagrożenia fitosanitarne związane z globalizacją handlu, zmianami klimatycznymi i migracją szkodników roślin, którego celem jest wyeliminowanie lub przynajmniej ograniczenie ryzyka przeniesienia szkodników kwarantannowych i chorób roślin.

Nowe ustawodawstwo, nowe obowiązki

Oczywiście wdrażanie nowego prawodawstwa fitosanitarnego nie musi być we wszystkich krajach Unii Europejskiej jednakowe. Dlatego polecamy zapoznanie się z odpowiednimi normami prawnymi lub przepisami obowiązującymi w danym państwie członkowskim i zarejestrowanie się w wyznaczonych terminach.

Niezależnie od kraju, w którym planujecie uprawiać, sprzedawać, wysyłać lub w inny sposób wprowadzać na rynek rośliny, na pewno niczego nie zepsujecie, jeśli jako przyszli profesjonaliści przygotujecie się z wyprzedzeniem do znakowania roślin paszportem. Powód jest prozaiczny, ponieważ tzw. plant passport albo też paszport roślin w celu zapewnienia identyfikacji pochodzenia podczas przenoszenia roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów na rynku europejskim odgrywają ważną rolę i musi być częścią każdej przesyłki handlowej.

Innymi słowami, paszporty roślin muszą umożliwić śledzenie drogi i wprowadzenie na rynek jednej roślinki w doniczce, a także w pełni załadowanej ciężarówki. W przypadku wystąpienia szkodnika lub choroby można szybko całą dostawę roślin odnaleźć i wycofać z obiegu. Omówmy teraz jeszcze wymagania dotyczące paszportów roślin.

Paszporty roślin z punktu widzenia rozporządzenia wykonawczego

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/2313 ustanawiające specyfikacje dotyczące formatu paszportu roślin do celów przemieszczania na terytorium Unii oraz paszportu roślin do celów wprowadzania do strefy chronionej i przemieszczania w jej obrębie wymaga, aby używane i wydane paszporty roślin były zgodne ze wzorem przedstawionym w załącznikach rozporządzenia.

W praktyce oznacza to, że paszporty roślin muszą mieć kształt prostokąta lub kwadratu, na którym oprócz napisów (Paszport roślin / Plant passport) oraz czarno-białych lub kolorowych wariantów flagi Unii w lewym górnym rogu znajdują się następujące informacje:

A - nazwa botaniczna rośliny (danego gatunku lub taksonu w przypadku roślin i produktów roślinnych lub nazwa przedmiotu, nieobowiązkowo nazwa odmiany)

 B - numer rejestracyjny (dwuliterowy kod kraju)

 C - kod identyfikowalności (danej rośliny, produktu roślinnego lub innego przedmiotu)

 D - dwuliterowy kod kraju pochodzenia

Dzięki naszym drukarkom z łatwością poradzicie sobie z paszportami roślin

Paszport roślin, jak wspomniano powyżej, ma ściśle określoną formę, ale można go wydrukować na dowolnym urządzeniu i podłożu odpowiednim do drukowania elementów podanych w odpowiednich przepisach krajowych. Oczywiście pod warunkiem, że jest on łatwo widoczny i wyraźnie odróżnialny od innych informacji lub etykiet.

Ponadto paszport roślin musi być czytelny i musi zawierać niezmienne i trwałe informacje. Wszystkim wyżej wymienionym wymaganiom może sprostać szereg urządzeń z naszej oferty, jednak my polecamy profesjonalną drukarkę etykiet Brother QL-700, która zaciekawi atrakcyjną ceną i rozbudowanymi możliwościami druku.

Drukarka Brother QL-700 drukuje na etykiety samoprzylepne lub rolki papieru. Urządzenie jest w stanie drukować do 93 etykiet adresowych na minutę, oferuje zintegrowane oprogramowanie PT Edit Lite, które uruchamia się natychmiast po podłączeniu do dowolnego komputera. Drukarka Brother QL-700 ma szeroki zakres zastosowań, oprócz paszportów roślin można jej używać do drukowania etykiet adresowych i wysyłkowych, segregatorów, nośników CD / DVD, etykiet probówek itd.

Równie doskonałe usługi podczas znakowania roślin zapewnia drukarka etykiet Brother QL-800 lub Brother QL-810W z Wi-Fi. Oczywiście można w naszym sklepie internetowym kupić odpowiednie etykiety i taśmy do tych, ale także do wielu innych marek drukarek etykiet.

Wskazówka: Nie należy lekceważyć drukarek etykiet. Potrafią być skutecznym narzędziem marketingowym