(Pon.-Pt.: 7:00 - 15:00)info@CDRmarket.pl

Technologie druku Druk Termotransferowy vs. Druk termiczny. Czym się różnią i co te różnice oznaczają?

Prawdopodobnie spotkaliście się Państwo z określeniem "Direct Thermal (DT)" (druk termiczny) lub "Thermal Transfer (TT)" (druk termotransferowy). Najczęściej nazwy te pojawiają się w parametrach produktów takich jak drukarki etykiet (zwane również termicznymi), taśm do drukarek etykiet, etykiet samoprzylepnych i taśm atramentowych. Ale czy wiecie, co one tak naprawdę oznaczają? Nie wiecie? W tym artykule przedstawimy Państwu wszystkie ważne informacje, które powinniście znać w tym temacie.

Drukarki etykiet wykorzystują druk termiczny, co oznacza, że nie potrzebują żadnych wkładów atramentowych ani tonerów w porównaniu do tradycyjnych drukarek biurkowych. Ta metoda bardzo dobrze sprawdza się sytuacjach, w których musimy szybko i łatwo dokonać wydruków. No właśnie, pewnie już się domyślacie, że ta metoda druku będzie się dzieliła na wspomniane wcześniej technologie druku termotransferowego i druku termicznego.

Druk termiczny służy do drukowania:

  • Etykiet samoprzylepnych i etykiet papierowych (DT i TT)
  • Paragonów dokumentów podróżnych (DT)
  • Kart plastikowych (TT)
  • Zdjęć (DT i TT)
  • Opasek na rękę (TT)
  • Folii termokurczliwych (TT)

Druk Termiczny (DT)

Wewnątrz drukarki znajduje się głowica drukująca, a jej podstawą są elementy grzejne. Pod nią przechodzi specjalny papier termiczny, który pokryty jest specjalną chemiczną warstwą wrażliwą na ciepło. Zmienia on kolor białego na czarny pod wpływem ogrzewania głowicą termiczną.

Drukarki etykiet wykorzystujące druk termiczny są niesamowicie ciche szybkiedrugiej strony mają tę wadę, że mogą drukować tylko w czerni i bieli oraz mają stosunkowo niską rozdzielczość - do 300 dpi (punktów na cal), więc można nimi drukować zdjęcia, ale nigdy z jakością drukarki atramentowej lub laserowej.

Niestety wadą papieru termicznego bywa to, że stosunkowo szybko blaknie po kontakcie z ciepłem otoczenia, jakimkolwiek elementem grzejnym lub promieniowaniem słonecznym (UV). Druk termiczny nie nadaje się więc do drukowania dokumentów o trwałym charakterze, takich jak umowy sprzedaży, umowy o pracę czy faktury. Nie jest również zalecany do etykiet na towarach, które są narażone na działanie czynników zewnętrznych (głównie promieni słonecznych).

WSKAZÓWKA: "Znakowanie i etykietowanie produktów i materiałów"

Druk termotransferowy (Thermal Transfer = TT)

Druk termotransferowy, znany również języku angielskim jako TT - Thermal Transfer, jest bardziej zaawansowaną metodą w porównaniu do technologii druku termicznego. Podstawą drukarek termotransferowych są arkusze barwiące (taśmy barwiące) wykonane z poliestru nasączonego barwnikiem. Barwnik z taśm po podgrzaniu przenoszony jest na nośnik (etykiety samoprzylepne, opaski, karty plastikowe itp.).

Technologia druku termotransferowego wykorzystywana jest również do zadruku tekstyliów.

Drukarki termotransferowe potrafią również drukować termicznie, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania folii barwiących lub taśm barwiących.

Druk termotransferowy jest również wykorzystywany w ręcznych drukarkach etykiet, dzięki czemu wydrukowane etykiety są trwałe i bardzo odporne na wpływ czynników zewnętrznych.

WSKAZÓWKA: "Drukarki etykiet o niskim nakładzie druku"

Na szczęście dla was znajdziecie tutaj Państwo wiele opcji drukarek etykiet oraz etykieciarek nie tylko według technologii druku, ale także według rozdzielczości, prędkości druku i szerokości druku, dzięki czemu będziecie mogli wybrać odpowiednią do swoich potrzeb. Znajdziecie również duży wybór kompatybilnych samoprzylepnych etykiet termicznych (DT) i kompatybilnych etykiet w rolkach dla druku TT, dzięki czemu będziecie mogli zaoszczędzić pieniądze, nie poświęcając wysokiej jakości drukowanych etykiet.

 

Sara z CDRmarket